1977

    W listopadzie ma miejsce pierwsza próba Def Leppard w Fabryce łyżek koło Bramall Lane (Sheffield, Wielka Brytania). Wokalista Joe Elliott, basista Rick "Sav" Savage, gitarzysta Pete Willis, i perkusista Tony Kenning właśnie przemianowali zespół z Deaf Leopard (nazwę wymyślił Joe Elliott w szkole, w 1975 roku) na Def Leppard. Na Boże Narodzenie zespół dał pierwszy koncert dla szóstki przyjaciół. Zagrali sześć piosenek, w tym covery Davida Bowie, Thin Lizzy i własny utwór MISTY DREAMER.

 

1978

    28 stycznia Steve Clark dołączył do zespołu jako drugi gitarzysta (kliknij tutaj - krótka biografia). Między lutym a lipcem zespół grał nieskończenie wiele prób, dopóki Steve Clark nie zagroził odejściem jeśli nie wyjdą i nie zagrają publicznie. 18 lipca Def Leppard zagrali swój pierwszy koncert w Westfield School w Sheffield. Dostali za to 5 funtów - z kieszeni nauczyciela. W listopadzie perkusista Tony Kenning wyleciał z zespołu; zastąpił go Frank Noon na sesji nagraniowej pierwszej płyty DEF LEPPARD EP, która kosztowała 600 funtów szterlingów (równowartość 900 $) za nagranie, okładkę i tłoczenie. 28 listopada perkusista Rick Allen dołączył do zespołu "na pełen etat".

 

1979

    Rośnie sława zespołu. John Peel's w swoim programie w Radio BBC 1 po raz pierwszy prezentuje EP. Podpisane są umowy na nagrania z wytwórniami Phonogram (Wielka Brytania) i Mercury (USA). Wszyscy członkowie grupy rzucają dotychczasową pracę a Rick Allen rzuca szkołę. We wrześniu zespół otwiera koncert Sammy'ego Hagara w londyńskiej mekce rockowej - The Hammersmith Odeon. W październiku i listopadzie Def Leppard gra supporty dla AC/DC w Wielkiej Brytanii. W tym czasie ukazuje się pierwszy singiel WASTED, którego producentem jest Rick Tauber. Rick Allen świętuje swoje 16 urodziny w Hammersmith.

 

1980

    14 marca ukazuje się debiutancki album ON THROUGH THE NIGHT (producent: Tom Allom). Mniej więcej w tym samym czasie wychodzi singiel HELLO AMERICA. 1 kwietnia zespół podpisuje umowę ze spółką menedżerską Leber-Krebs. Szukają kontaktu z amerykańskim duetem Peter Mensch & Cliff Burnstein (a później z ich własną firmą Q Prime). W maju zespół przybywa do USA na debiutancką trasę, wspólną z Pat Travers, Judas Priest, Ted Nuggent i AC/DC. W sierpniu Def Leppard wracają do Wielkiej Brytanii, żeby zagrać na Reading Festival. Tłum, przekonany że zespół sprzedał się Amerykanom, mylnie odczytał ich powrót do ojczyzny i powitał ich deszczem pomidorów i puszek po piwie.

 

1981

    W marcu rozpoczyna się nagrywanie drugiego albumu, pierwszego, którego producentem jest, i wydawałoby się, nieoficjalnym szóstym członkiem zespołu - Robert "Mutt" Lange. HIGH'N'DRY ukazuje się w lipcu, trwa też trasa europejska razem z grupą Ranibow. W USA grupa supportuje Ozzy'ego Osbourne'a i Blackfoot.
W listopadzie nowa amerykańska stacja kablowa zwana MTV odkrywa videoklip BRINGIN' ON THE HEARTBREAK w paśmie heavy, a HIGH'N'DRY pnie się w górę po listach przebojów.

 

1982

    W styczniu zaczyna się sesja nagraniowa trzeciego albumu, ponownie z Robertem "Muttem" Lange. W lipcu Pete Willis opuszcza zespół - zastępuje go Phil Collen, (przedtem grał w Lucy i Girl).

 

1983

    W styczniu album PYROMANIA i singiel PHOTOGRAPH ukazują się, zdobywając wielkie uznanie
i wysoką sprzedaż. W USA LP sprzedał się w liczbie 1 000 000 w pierwszym tygodniu, a w ciągu roku sprzedaż przekroczyła 7 milionów egzemplarzy. Sukces albumu w pozostałej części świata zastaje ich na scenie. W lutym i marcu ich brytyjska trasa dobiega końca. Na wiosnę zespół gra supporty na trasie Billy'ego Squiera w USA. W kwietniu rozpoczynają własną trasę w USA.

 

1984

    Trasa The PYROMANIA World Tour kończy się 7 lutego w Bangkoku. Zespół przenosi się do Dublina w Irlandii. Na wiosnę zespół rozpoczyna pracę nad albumem nr 4 - każdy indywidualnie pracuje nad pomysłami na piosenki. W sierpniu rozpoczynają się nagrania w Wiseloord Studios w Hilversum (Holandia). Producentem jest Jim Steinman (znany z BAT OUT THE HELL Meat Loaf). "Mutt" Lange nie towarzyszy Def Leppard tym razem ponieważ zaangażował się w produkcję HEARTBEAT CITY The Cars. Steinman okazał się niezgodny ze stylem grupy i ich współpraca kończy się wraz z zepsutymi ośmioma gotowymi ścieżkami. Jak zasugerował "Mutt" Lange, zastąpił go Nigel Green, który produkował HIGH'N'DRY. W Sylwestra, pod Sheffield Rick Allen przekracza szybkość i wylatuje z drogi. Jego lewe ramię jest odcięte. Chirurgom nie udało się go przyszyć, ramię zostało odrzucone.(organizm odrzuca ramię.)

 

1985

    Po zaadaptowaniu zestawu Simmonsa, Rick uczy się gry na perkusji z jedną ręką. W międzyczasie reszta zespołu kontynuuje nagrania z Nigelem Greenem. Latem "Mutt" Lange powraca jako producent i radzi grupie nagrać na nowo prawie cały materiał.

 

1986

    Żeby przerwać tą swoistą nagraniowo-studyjną gorączkę, zespół planuje osiem koncertów podczas letniego festiwalu The European Monsters of Rock. Bierze ze sobą Jeffa Richa z grupy Status Quo żeby wspomógł Ricka Allena. Podczas gorącej mini trasy w Irlandii, gdzie Rick przypadkiem nie gra na jednym koncercie, reszta zespołu zdała sobie sprawę, że Rick potrafi grać sam. 16 sierpnia grają w Castle Donigton pierwszy koncert na trasie Monsters Of Rock. Ten występ jest triumfalny - zupełne przeciwieństwo ich porażki w Reading, tutaj tłum szaleje za nimi. Ostatni występ Monsters Of Rock, który ma miejsce 31 sierpnia w Mannheim w Niemczech, jest naznaczony ulewnym deszczem, co jest już jakby częścią ich występów.

 

1987

    W styczniu nagrywanie czwartego albumu jest już zakończone. W lutym nagranych zostaje parę innych kawałków wartych albumu (tzn. tego, żeby z nich właśnie album stworzyć). Pozostają w studio, być może będą użyte jako B - sides. Po skończeniu światowego tournee, w Wielkiej Brytanii w sierpniu ukazuje się album HYSTERIA. Siedem z dwunastu utworów wychodzi jako single: WOMEN, ANIMAL, POUR SOME SUGAR ON ME, LOVE BITES, ARMAGEDDON IT, HYSTERIA i ROCKET. Sprzedaż albumu dochodzi do 15 milionów kopii ( w tym 12 milionów tylko w USA). W końcu zespół zostaje gwiazdą we własnym kraju. Podczas ich amerykańskiej trasy grają na scenach ustawionych pośrodku stadionów.

 

1988

    Po 227 koncertach promujących album HYSTERIA, w październiku zaczyna się praca nad piątym albumem.

 

1989

    Nagrania do piątego albumu odbywają się w Wiseloord Studios i Studio 150 w Amsterdamie w Holandii, później zespół przenosi się do Dublina. Grupa gra również na żywo TEAR IT DOWN na rozdaniu MTV Music Awards - jest to ostatni występ Steve'a Clarka z zespołem.

 

1990

    Rok mija podczas gdy zespół kontynuuje pracę nad albumem...

 

1991

    8 stycznia gitarzysta Steve Clark umiera po mieszance alkoholu ze środkami przeciwbólowymi, które przepisano mu po tym, jak rok wcześniej złamał trzy żebra. Def Leppard kontynuują nagrywanie albumu w czwórkę. Pierwszy raz od czterech albumów "Mutt" Lange nie kontroluje wszystkiego - raczej służy tu radą. Wieloletni inżynier/ nagraniowiec Mike Shipley jest współproducentem na równi z zespołem.

 

1992

    Najnowsze wcielenie Def Leppard objawia się światu w kwietniu, na koncercie poświęconemu Freddiemu Mercury na Wembley. Vivian Campbell, dotychczas dobrze znany i ceniony za pracę z Dio i Whitesnake, dołącza do zespołu, a album ADRENALIZE ukazuje się na rynku. Zespół decyduje się na nieliczne koncerty w europejskich klubach, aby popracować nad swoimi występami na żywo. ADRENALIZE wchodzi na listy w USA jako nr 1 i zostaje tam przez 5 tygodni, w tym czasie sprzedaje się w 6 milionach kopii. W Japonii, Meksyku i wielu innych krajach zostanie najlepiej sprzedającym się albumem Def Leppard. W czerwcu zaczyna się tournee - PRZEZ-SIEDEM-DNI-W-TYGODNIU. Zanim się kończy, jakieś półtora roku później, Def Leppard zagrają 241 koncertów; to ich najbardziej ambitna trasa i po raz pierwszy grają w całej Wielkiej Brytanii.

 

1993

    Producenci nowego filmu z Arnoldem Schwarzeneggerem LAST ACTION HERO (u nas to chodziło jako BOHATER OSTATNIEJ AKCJI ), zwracają się do zespołu w sprawie piosenki na ścieżkę dźwiękową. Zespół jest wciąż w trasie promującej ich ostatni album, więc nie ma czasu na nagrywanie nowego utworu. Zamiast tego wysyłają jedną z B-sides pod tytułem TWO STEPS BEHIND, która przedtem wyszła jedynie w Wielkiej Brytanii. Triumfalnie powracają do ich rodzinnego miasta, i są pierwszym zespołem jaki gra na nowo otwartym obiekcie Don Valley Stadium w Sheffield, 6 czerwca, sprzedaje się 40 000 biletów - po prawie 15 latach od ich pierwszego koncertu. W lipcu wychodzi TWO STEPS BEHIND, stając się hitem w USA, tak samo zresztą jak na całym świecie. Sekcja gitarowa nagrana przez Michaela Kamena, została dodana i piosenka została zmiksowana i wydana oraz wspięła się na listy w ciągu sześciu tygodni. To zainspirowało zespół aby zremiksować inne przeboje i B-sides , żeby pokusić się o odrzucenie piosenek przypominających erę Steve'a Clarka i zacząć nową stronę w historii Def Leppard: w sierpniu ukazuje się RETRO ACTIVE, zdobywa platynę w USA i sprzedaje się w ponad dwóch milionach egzemplarzy na całym świecie. We wrześniu ma miejsce ostatni koncert na trasie ADRENALIZE. Zespół robi sobie sześciomiesięczną przerwę, żeby pisać i popracować sobie nad nowymi utworami - zanim wejdzie do studia i zacznie prace nad siódmym albumem.

 

1994

    Def Leppard zamieszkują w domu pod miejscowością Marbella w Hiszpanii, żeby nagrać nowy album. Pete Woodroffe, który był współproducentem RETRO ACTIVE, teraz również jest współproducentem płyty.

 

1995

    Nowy album jest już prawie na ukończeniu. Wytwórnia Mercury Records prosi ich o wydanie składanki Greatest Hits, uświetniającej pierwszy rozdział w karierze Def Leppard. W październiku ukazuje się VAULT - kolekcja szesnastu utworów (w każdym kraju, w którym płyta jest wydana, mają one inną kolejność), zawierąjaca 1 utwór z płyty HIGH'N'DRY (1882), dwa z PYROMANII (1982), sześć z nadzwyczaj popularnej HYSTERII (1987), cztery z ADRENALIZE (1992) i dwa z RETRO ACTIVE (1993). Dodatkowo znajduje się tu jedna nowa piosenka, WHEN LOVE AND HATE COLLIDE, która staje się największym hitem Def Leppard w Wielkiej Brytanii, zdobywając drugie miejsce na listach. VAULT sprzedaje się w 3,5 milionach kopii. W październiku Sheffield oddaje hołd swojemu najlepszemu produktowi eksportowemu - tłumy walą do Crookes Working Man's Club i na Don Valley Stadium. Zespół otwiera pierwszą wystawę w Narodowym Centrum Muzyki Pop i po tym idą na herbatkę z premierem Johnem Mayorem. Na zakończenie dnia grają koncert akustyczny dla 300 osób w Wapentake Pub, gdzie grupa grała jeden ze swoich pierwszych koncertów w 1978 roku. 23 października Def Leppard idą na całość i grają na trzech kontynentach w jednym dniu. Na początek, o północy, w jaskini w Tangerze w Maroku, grają koncert akustyczny. Następnie lecą do Londynu w Anglii aby zagrać w południe. I w końcu, kończą dzień w Vancouver w Kanadzie jeszcze jednym koncertem o godzinie 21.30; 5.845 mil w jednym dniu!

 

1996

    W styczniu zespół kontynuuje pracę nad swoim nowym albumem i przenosi się z Marbelli w Hiszpanii do Bow Lane Studio w Dublinie. W kwietniu pierwsze single ukazują się na rynku: SLANG w Wielkiej Brytanii i WORK IT OUT w USA. 13 maja wychodzi album SLANG, a następnie grupa rusza w trasę zaczynającą się 28 maja w Bangkoku. Przez następne kilka miesięcy zespół podróżuje po południowo - wschodniej Azji i USA, po czym w październiku zaczyna europejską część tej trasy. W grudniu zespół leci na tournee do RPA, którego kulminacyjnym momentem jest wyprzedany co do miejsca koncert dla 47 000 szalejących fanów na Johannesburg Stadium.

 

1997

    Kwiecień zastaje zespół kończący swoją światową trasę koncertami w Meksyku, Gwatemali, Salwadorze, Panamie, Kolumbii, Ekwadorze, Argentynie i Brazylii.

 

1998

    W marcu Joe i Sav, wspólnie z międzynarodową gwiazdą hokeja Timem Cranstonem, otwierają w Sheffield The Player's Cafe - bar-restaurację, łączącą sport, muzykę i film. Te ich powiązania ze sztuką były największe tego rodzaju w Europie. W kwietniu cały zespół przyjeżdża do Dublina aby rozpocząć nagrywanie nowego albumu. Album nagrywany jest w Joe's Garage, gdzie nagrywany był też ADRENALIZE, podobnie jak niektóre utwory z płyt RETRO ACTIVE i SLANG.

 

1999

    16 marca Def Leppard znajdują się wśród pierwszych otrzymujących nowe nagrody Diamond Awards w USA. Nagrodę przyznano im za ponad 10 milionów sprzedanych kopii jednej płyty ( HYSTERIA obecnie sprzedała się w 12 milionach w USA, 16 na całym świecie) w historii nagrywanej muzyki. Tylko 61 albumów i 45 artystów osiągnęło ten poziom ( pułap) sukcesu. Co bardziej zdumiewające, tylko ośmioro z nich było artystami brytyjskimi. Def Leppard znaleźli się w doborowym towarzystwie z The Beatles, Pink Floyd, Eltonem Johnem, George'm Michaelem, Ericem Claptonem i Bee Gees. 24 maja ukazuje się pierwszy singiel nowego albumu - PROMISES. Dwa tygodnie później wychodzi album EUPHORIA, zbiór hitów, poprzedzający trasę w Japonii, USA i Wielkiej Brytanii. Podczas drugiej części trasy EUPHORIA zespół gra w Allstate Arena (Rosemont, Illinois) 31 grudnia, aby uczcić koniec stulecia.

 

2000

    Trasa EUPHORIA zabiera zespół do Stanów i Kanady, gdzie grają 78 koncertów. 147-dniowa trasa kończy się 30 września w West Springfield w Massachusets.

 

2001

    Zaczyna się praca nad następną, po EUPHORII, płycie. W międzyczasie, Joe i Phil wydają płytę live ich projektu CYBERNAUTS, gdzie grają David Bowie / Ziggy Stardust / Spiders From Mars i grają cztery koncerty w Japonii. Stacja telewizyjna VH1 kręci film opowiadający o karierze zespołu aż do końca trasy HYSTERIA, który ma być wyemitowany pod koniec roku.